home

İndirimli Bakliyat

Bakliyat ürünlerinin temel gıda malzemeleri olduğu hepimizin bildiği bir gerçek. Markete ilk gittiğimizde yöneleceğimiz ilk reyonlardan birisi de bakliyatların bulunduğu konumlar olduğunu da belirtmek gerekiyor. Hal böyleyken marketlerin bakliyat ürünlerine yaptığı indirimleri de gözden kaçırmamak gerekiyor. A101 ve BİM genel olarak gün aşırı yayımladığı indirim kataloğu ile beraber müşterilerine ucuz ve kaliteli alışverişin de önünü açmaya çalışıyor. Özellikle belirli ürünlere yönelmek yerine oldukça geniş bir yelpazeye yayılan bu indirim kampanyaları pek çok müşterinin de ilgisini çekmiş gibi gözüküyor.

Durumu bu şekilde net ifadeler ile anlatmışken aslında ürünler üzerinde yapılan fiyat değişikliklerinin de belirli bir bütçeye hitap etmediğini de söylemek gerekiyor. Nitekim durumu müsait olandan olmayana kadar oldukça geniş bir perspektifte bakıldığı zaman her keseye uygun olan fiyatlar mağazalar tarafından müşterilere düzenli olarak sunuluyor.

Temel bakliyat gıdalarına baktığımız zaman önümüze çıkan liste aslında az çok belli. Fasulye, nohut, mercimek, bezelye gibi oldukça faydalı gıdaları barındıran bakliyat olgusu tabi ki vatandaşların da en çok tükettiği ürünler arasında yer alıyor. Zira bu ürünleri kullanarak birden fazla yemek çeşidini elde etmek oldukça mümkün.

Örneğin bir mercimek ürününden hem ana yemek hem soğuk salata hem de çorba gibi ürünler temiz edebiliyorsunuz. Aynı şekilde nohut ile pilav yapmak oldukça kolay. Veya soğuk mezeler arasında yer alan humusun da ana maddesinin nohut olduğunu belirtmek de fayda var.

Süper Marketlerde İndirimli Bakliyat

Özellikle Türkiye’nin bazı bölgelerinde nohutun ezilerek dürüm halinde satıldığını da biliyoruz. Yani kiloluk olarak aldığınız nohutun pek çok yemeğe ana öge olarak katıldığını görebiliyoruz. Ha keza fasulyede hem sıcak yemek olarak hem soğuk mezeleri ile beraber sofralara gelmeye oldukça yatkın bir yiyecek çeşidi olarak gözler önüne seriliyor. Durum bundan ibaretken Migros, Carrefour gibi market zincirleri de düzenli olarak, haftada bir, yaptıkları indirim kampanyaları ile beraber bu temel gıda malzemeleri ucuz bir şekilde temin edebilmemizin de önümüzü açma imkanını sunuyor. Ha keza Şok, Hakmar gibi nispeten daha az sayıda markete sahip olan firmalar da bu açıdan oldukça cüzi miktarlara bu ürünlerin satışlarını yapmaya devam ediyorlar. Zaten herhangi bir markete girdiğiniz zaman görüp görebileceğiniz en ucuz ürünleri de genel olarak bakliyat malzemeleri oluşturur.

Hemen hemen her reyonun kıyaslaması yapıldığında parası daha kısıtlı olan vatandaşların bu ürünlere yönelimi de oldukça göz önünde bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Her zaman için yapılan aktüel indirim kampanyalarının ana maddesini oluşturan bakliyatların daha çok tüketildiğini de tahmin etmek zor değil.

Her evde bulunması gereken bakliyat gıdalarının bu denli ucuz miktarlara satılıyor olması da son derece doğal bir gelişme olarak lanse edilebilir. Genel olarak gramajı fazla olarak satılan fasulye, bezelye, mercimek ve nohut gibi temel gıda ürünleri bir kez alındığı zaman uzun süreli dayanıklılığa da sahip olmaları ile beraber tercih sebebi oluyorlar.

Bakliyatların hem sağlığa hem bütçeye yaptığı olumlu etkiler göz önüne alındığı zaman market zincirleri bulunan firmaların da bu konuda raflarında belirlediği fiyat politikasını ne derece düzenlediğini de görebilmek mümkün.